Mail

info@mersinkanalacma.net

Çalışma Saatleri

7:00 - 19:00

Tesisat Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Eylül 3, 2016
by

Tesisat Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İnsanoğlu bir arada yaşamaya başlayınca çözmesi gereken en önemli sorunlardan birinin temiz su ihtiyacı, diğeri de evsel atıkların yaşam merkezinden tahliyesi. Çağlar öncesinden başlayarak su kanalları, devasa yükseklikte su kemerleri, yeraltı tünelleri vasıtasıyla içme ve sulama suyu şebekelerinin yapıldığını, kentlerin yakınına çöp çukurları açıldığını, önemli şehirlerin kanalizasyon sistemine sahip olduğunu biliyoruz.

Uygarlık geliştikçe yöntemler de değişti. Günümüzün modern şehirleri gelişmiş altyapı sistemlerine sahipleri. Temiz su, pis su şebekesi artık evlerimize kadar ulaşmıştır. Evsel atıklar evlerin önünden toplanıp çöp sahalarına taşınmaktadır. Bu hizmet çevre ve insan sağlığı için kamunun temel görevleri arasında sayılmıştır.

Altyapıların da malzeme ve teknolojileri çok gelişti doğal olarak. Örneğin beton büzlerden esnek, daha uzun ömürlü PVC esaslı borulara geçildi. Evlerimizde kullanılan eski galvaniz borular çürüyüp yerini pprc pvc borulara bıraktı.

Tesisat montajlarında bazı hassasiyetlere dikkat edilmelidir. Genelde drenaj ve pis su tahliyesi için kullanılan borular, belediyelerin önceden tespit ettikleri seviye kadar derin kazılmış kanalların içine konulurken, çevresi ince kum ile doldurularak yastıklama yapılmalıdır. Üzeri kapatılmadan evvel sızdırmazlık testleri yapılmalıdır. Yeraltı sularına karışan kanalizasyon sularının insan ve çevre sağlığı açısından çok ciddi sorunlar yarattığı unutulmamalıdır.

Evlerdeki tesisatın bağlantıları da usulüne uygun yapılmalı ve testlerden sonra üzeri sıvanmalı veya kaplanmalıdır. Evlerde pis su giderleri tekniğine uygun döşenmeli, gerekli yerlere S boru ve havalandırma çıkışları konulmalıdır. Her halükârda tesisattaki arızalara müdahale için uygun yerlere müdahale kapakları konması çok önemlidir. Nihayet sıcak ve soğuk su tesisatı donmaya ve ısı kaybına karşı izole edilmelidir.

Yorum Ekleyin

Open chat
1
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim
Call Now ButtonTıkla ve Hemen Ara