Mail

info@mersinkanalacma.net

Çalışma Saatleri

7:00 - 19:00

Su Tesisatı Nasıl Döşenmelidir
Eylül 3, 2016
by

Su Tesisatı Nasıl Döşenmelidir

Yapılan bir ev inşaatında en iyi şekilde ve tamamıyla düzenlenmesi gereken tesisat sistemlerinden birisi de su tesisatıdır. Sıcak su ve soğuk su olarak iki bölümden meydana gelen su tesisatı döşemesi, su sayacının kurulması ile başlamaktadır. Bu sayaç sayesinde evlerde ya da iş yerlerinde kullanılan suyun miktarı hesaplanmaktadır. Sayaç döşenmeden önce bir vana konulur ve sayaç döşendikten sonra da bir musluk yerleştirilir ve sıhhi tesisatta bir teknik arıza meydana geldiğinde vana kapatılarak gelen su tamamen kesilir ve tesisatın içindeki su tamamen boşaltılır.

Sıhhi tesisatlarda genellikle boruların uzun ömürlü olması için genellikle ftings ve kolektör galvanizli borular tercih edilmektedir. Su Tesisatçısı Mersin Sayaç döşendikten sonra tesisatı besleyen boruların sızdırmazlık tehlikesini ortadan kaldırmak amacıyla anahtarla bir kez sıkılır. Bu kullanılan boruların çapları ise daire sayısı ve büyüklüklerine göre farklılık göstermektedir ve daire sayısı arttıkça boru çapı da genişlemektedir.

Olası bir boru patlama ya da hasar oluşma durumları göz önünde bulundurularak vanaların bağımsız bir şekilde yerleştirilmesi daha uygun olacaktır. Ayrıca banyo, çamaşır makinesi, lavabo muslukları da temiz su girişi boruları 1/2 inç olmalıdır.

Tesisat döşemesi tamamen bittikten sonra basınç testi yapılır. Bu testten önce tüm çıkışlar vanadan kapatılır, tesisata su basılır ve havası alınır; asgari olarak 1,5 katı basınç uygulanarak bu basit tesisatta sabit hale getirilir. Eğer bu basınçta azalma olduğu saptanırsa kaçak olduğu anlaşılır. Mersin Su Tesisatçısı

Yorum Ekleyin

Call Now ButtonTıkla ve Hemen Ara